ETKİNLİKLER
9. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASINI YAPIYORUZ
22 Eylül 2021
 
 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Mizah Sanatı Derneği ile birlikte 9. Ulusal Karikatür Yarışması düzenleyerek kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerine devam ediyor. Yarışma ile ilgili bilgi veren Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç, şunları söyledi. "2020 yılında Dünya ve ülkemizin gündemine damgasını vuran birçok olay yaşandı. Corana virüs salgını neseniyle, okullar, ibadet yerleri, işyerleri kapandı, sokağa çıkma yasağı getirildi. Hastaneler doldu, anormal yığılmalar nedeniyle birçok ülkede insanlar kaderine terk edildi. Bütün bunlar yaşanırken insanların salgınla olan komik ve düşündürücü hallerine şahit olduk. Salgında ülkemiz binlerce, dünya milyonlarca insanını kaybetti. Ulusal bayramlar evlerde kutlandı, belediyeler sokaklarda gezici kutlama araçları gezdirdi. Aylarca insanlar evlerinde hapis hayatı yaşarken bircok gamsız da akla ziyan hallerde basıldı yada yakalandı.

Ardı ardına depremler, sel, taşkın, çığ felaketleri yaşandı. Orman yangınlarında milyonlarca hektar ormanlık alanlar kaybedildi, milyonlarca hayvanlar telef oldu. Sınır kapılarından ve denizden ulaşımlarda yüzlerce göçmen insan hayatını kaybetti. Bulunduğumuz coğrafyada suikastlar, bombalamalar, savaşlar bitmek bilmedi. 2020 yılında dünyada ve ülkemizde yaşanan bu olayları çizginin güçlü ve etkili diliyle anlatarak tarihe not düşelim istedik.Bu yarışmayla birlikte bizi memnun eden gelişmelerde oldu. Birincisi uzun zamandır kesintiye ugrayan yarışmanın yeniden başlamış olmasıdır. İkincisi ise, şehrimizin ve ülkemizin karikatür sanatına önemli katkılar sağlayan ve bu gün aramızda olmayan karikatür sanatçılarımız Ziya Ramoğlu, Hikmet Aksoy ve Harun Yavruoğlu adına özel ödül konması isteğimizin belediyemiz tarafından uygun görülmesiydi. Bu bizlerin vefa borcuydu." dedi.
Ulusal boyutta yapılacak olan karikatür yarışmasına son katılım tarihi 01 Kasım 2021 mesai bitimine kadar olup yarışmanın jüri değerlendirmesi 06 Kasım 2021 günü yapılacaktır. Benzer karikatürlerin tespiti için son elemeye kalan eserler 08-18 Kasım 2021 Tarihleri arasında askı sürecinde kaldıktan sonra 20 Kasım 2021 tarihinde kesin sonuçlar açıklanacak, ödül töreni ve sergi açılışı 17 Aralık 2021 tarihinde yapılacaktır.


Çeşitli etkinliklerle sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiren Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ulusal karikatür yarışmasının bu yıl 9. nu düzenliyor. Amatör ve profesyonel herkesin katılabileceği yarışmanın jürisinde Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Dr. Yeditepe Ün. Öğrt. Gör.-İllustratör), Aşkın Ayrancıoğlu (Karikatürcü), Mehmet Selçuk (Karikatürcü), Adnan Taç (karikatürcü), Yusuf Kot (Karikatürcü), Turgut Yılmaz (Karikatürcü) ve Erdem Zekeriya İskenderoğlu (Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) yer alıyor. Yarışmada üç büyük ödül yer alıyor. Birinciye 7.500 Tl., İkinciye 5.000 Tl., Üçüncüye 3.500 Tl., Trabzon’un kaybettiği karikatür sanatçılarının isimlerini yaşatmak, emeklerine ve sanata katkılarına saygı amacıyla karikatür sanatçılarımız Ziya Ramoğlu, Hikmet Aksoy ve Harun Yavruoğlu adına her biri 2.000 Tl olmak üzere üç özel ödül ve 18 yaş altı gençlerimizi özendirmek amacıyla her biri 1.000 Tl olmak üzere beş adet teşvik ödülü verilecektir.
Yarışmaya katılmak isteyenler yarışma şartnamesine www.trabzon.bel.tr adresinden ulaşabilecekler.
Eklenmiş yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad:
E-posta:
Yorumunuz:
 
E-Posta adresimi gizle
 
GUGULUMDAKİLER TİYATROSU SEZONU CALINTI ESERLER GALERİSİYLE AÇIYOR
Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatrosu Şükrü Üçüncü’nün yazıp yönettiği ve
ÖDÜL ALAN KARİKATÜRİSTLERLE DERNEĞİMİZDEYİZ
  Mizah Sanatı Derneği olarak, Trabzon Büyükşehir Belediyesiyle birlikte düzenlediğimiz 9.
9. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI SERGİ AÇILIŞI VE ÖDÜL TÖRENİ MUHTEŞEM OLDU
  "Mizahın başkenti" Trabzon’a yakışır bir organizasyonla sanatçılar ödüllerini
TİYATRODA 10. YIL GUGULUMDAKİLER KİTABIMIZ ÇIKTI
  2011 yılında Mizah Sanatı Derneği çatısı altında kuruluşu gerçekleşen GUGULUMDAKİL
9. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLANDI
  Kaybettiğimiz Trabzonlu karikatür sanatçıları Ziya Ramoğlu, Hikmet Aksoy ve Harun
Adres
: Kunduracılar Cad. Neşe Sok. No:1/2 TRABZON
GSM
: 0530 785 70 72
E-Posta